fbpx

Zmiany klimatu, a zrównoważone budownictwo

Stosowanie rozwiązań z zakresu zrównoważonego budownictwa i smart home było początkowo przypisywane gadżeciarzom lub korporacjom, dla których nowoczesna siedziba stanowiła narzędzie employer branding. Wraz ze wzrostem świadomości na temat zmian klimatycznych oraz rozwojem rynku produktów i usług, pozwalających ograniczyć emisję gazów cieplarnianych czy zużycie energii, „zrównoważone” elementy zaczęły być stosowane powszechnie, również w prywatnych domach i mieszkaniach. To właśnie miasta, transport i architektura przyszłości będą tematyką kolejnego spotkania z cyklu Future Talks, które odbędzie się 4 września.

Oszczędność energii i kontrola promieniowania słonecznego, dzięki szybom

O tym, że mamy do czynienia z ocieplaniem się klimatu naukowcy mówią od dawna, a w ostatnich dniach mogliśmy się o tym przekonać na własnej skórze. Średnia temperatura przy powierzchni ziemi w 2017 roku wynosiła o 1,1 stopnia Celsjusza więcej, niż za czasów preindustrialnych. W XX wieku nowy rekord temperatury odnotowywany był średnio co 13,5 roku, obecnie ten okres wynosi zaledwie 3 lata. Według najnowszych badań temperatury mają tylko rosnąć, co będzie się wiązało m.in. z większym zapotrzebowaniem na energię potrzebną do dodatkowego chłodzenia pomieszczeń.

Wykorzystywanie w projektowaniu i realizacji budynków odpowiednio dobranych  przeszkleń pozwala na lepszą ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz mniejsze zużycie energii. Szyby zespolone z żaluzjami wewnętrznymi to rozwiązanie dostępne  niemal dla każdego i spełniające wymogi nowoczesnego zrównoważonego budownictwa.

Skutecznym, energooszczędnym rozwiązaniem jest zastosowanie w biurowcach, budynkach użyteczności publicznej i domach żaluzji międzyszybowych, umożliwiających elastyczne dopasowanie osłony przeciwsłonecznej do warunków panujących na zewnątrz. Pozwala to osobom przebywającym w budynku na dostęp do światła dziennego, daje uczucie komfortu nawet podczas największych upałów i zmniejsza energochłonność obiektu, co nie tylko neutralizuje koszty, ale też jest korzystne dla środowiska m.in. dzięki ograniczeniu emisji CO2.

Regulacja przepuszczalności energii słonecznej za pomocą smartfona

Produkowane przez NSG Group szyby Pilkington Insulight™ z żaluzjami ScreenLine® zapewniają ochronę przed słońcem i wysoką izolację cieplną dzięki zastosowaniu szkła niskoemisyjnego. Dzięki żaluzjom wewnętrznym, umieszczonym pomiędzy dwiema taflami szkła, możliwe jest całkowite lub częściowe zasłonięcie okna i ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń. Całość może być sterowane ręcznie lub elektrycznie – wyłącznikiem, pilotem, bądź ich działanie może zostać zautomatyzowane w ramach systemu zarządzania budynkiem lub domem, co pozwala na otwieranie i zamykanie żaluzji za pomocą aplikacji w smartfonie.

Dodatkowym atutem żaluzji wewnętrznych jest wszechstronność zastosowań. Można
je montować w szklanych fasadach, oknach i wewnętrznych ściankach działowych. Są w pełni funkcjonalne, można regulować kąt nachylenia listewek (od ułożenia poziomego do pionu) lub  całkowicie je zwinąć, by w pochmurny dzień doświetlić wnętrze.  To idealne rozwiązanie w obiektach, gdzie niezbędne jest przestrzeganie zaostrzonych warunków sanitarnych jak np. w szpitalach, przychodniach czy laboratoriach. W tego typu obiektach szyby zespolone z żaluzjami mogą być wykorzystywane także we wnętrzach jako przeszklenia ścianek działowych, zapewniając prywatność podczas badań lub konsultacji lekarskich. Umiejscowienie listewek w szczelnej szybie zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami, dzięki czemu żaluzje nie wymagają czyszczenia i konserwacji, są łatwiejsze w eksploatacji i trwalsze w porównaniu z tradycyjnymi żaluzjami zewnętrznymi.

W szybach zespolonych z żaluzjami ScreenLine® można w zależności od charakteru
i przeznaczenia inwestycji wykorzystywać różne rodzaje szkła, np. szkło dźwiękochłonne lub samoczyszczące. Projektant może dobrać odpowiedni rodzaj szkła, żaluzji oraz sposób sterowania dla domu, szpitala, biura czy posterunku policji.

Miasta przyszłości, architektura i transport przyszłości – IV spotkanie Future Talks już we wrześniu!

Czy w miastach przyszłości pojawią się farmy bioponiczne, mające na celu dostarczanie ekologicznych produktów?

Jak bardzo w kontekście walki z korkami i emisją szkodliwych substancji zmieni się transport miejski na przestrzeni kolejnych lat?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy już 4 września, na kolejnym spotkaniu z cyklu Future Talks.  Śledźcie nasz fanpage oraz stronę internetową, gdzie niebawem pojawią się szczegółowe infomacje o tym wydarzeniu.

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn