fbpx

Inteligentne szklarnie hydroponiczne i bezglebowa uprawa roślin: czyli przydomowe rolnictwo przyszłości.

O zdrowym odżywianiu mówi się coraz więcej, a rosnąca świadomość społeczna sprawia, że  na świecie obserwuje się znaczący wzrost popularności amatorskiego ogrodnictwa przydomowego. Świeże warzywa i zioła z własnej uprawy to marzenie wielu,  jednak nie każdy ma warunki i czas do prowadzenia takiej uprawy.

Czy można uprawiać rośliny bez gleby?

Nasze doświadczenie życiowe podpowiada nam, że nie. Przecież sami widzimy rośliny rosnące w ziemi. Tak ma być i już, w końcu potwierdzają to nasze własne oczy. Tymczasem ów wzrost roślin odbywa się dzięki fotosyntezie, jaka zachodzi w liściach. Podczas owej fotosyntezy z dwutlenku węgla i wody powstaje glukoza oraz tlen. Jest jeszcze niezbędny jest jeden bardzo ważny czynnik: promieniowanie słoneczne.

W uproszczeniu reakcja wygląda tak:

Światło ze słońca, dwutlenek węgla z powietrza, a woda głównie z opadów atmosferycznych i złóż gruntowych. I jedynie tutaj możemy odnaleźć glebę, bo to zwykle między jej drobinami zawieszone są cząsteczki wody.

Oczywiście to w uproszeniu, gdyż do zdrowego wzrostu roślin niezbędne są także substancje odżywcze, jak: azot, fosfor, potas i mikroelementy. Te substancje, roślina pobiera w postaci soli rozpuszczonych w wodzie. Gdybyśmy byli w stanie zobaczyć pojedyncze cząsteczki, to zaobserwowalibyśmy jak woda z rozpuszczonymi w niej solami mineralnymi otacza mineralne i organiczne drobinki gleby.

Ale gdybyśmy całkiem pozbyli się tych elementów ziemi, a korzenie roślin zanurzyli w wodnym roztworze soli mineralnych? Nasza roślina rosłaby równie dobrze, a z dużym prawdopodobieństwem nawet lepiej. I tym sposobem właśnie doszliśmy do fundamentalnej cechy hydroponiki – czyli uprawy wodnej. W praktyce pojęcie hydroponiki rozszerza się też na wszelkie uprawy, w których nie wykorzystujemy gleby, czyli tzw. uprawy bezglebowe, o których więcej możecie przeczytać tutaj.

Zapraszamy do odwiedzenia strony producenta szklarni hydroponicznych – Green Farm, który jest partnerem tegorocznej edycji European Rover Challange.

 

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn