fbpx

Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne

Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne

Nowoczesne technologie to nie tylko nowinki, które do niczego się nie przydają i są wyłącznie ciekawostkami. Obecnie znajdują one szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Jedną z najważniejszych spośród nich pozostaje niewątpliwie medycyna, w której to najnowsze rozwiązania potrafią ratować życie i zmieniać los ludzi na lepsze. Czy jednak zawsze będą używane etycznie?

Nowości technologiczne w służbie ludzkości

Warto zacząć od tego, że technologie pomagają w sektorze medycyny nawet studentom kierunków z nim związanych. Nie da się zresztą ukryć, że edukacja to niezwykle ważna sprawa. Tu ogromne korzyści zapewnia wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (ang. AR – augmented reality). Co się kryje pod tym określeniem? Mianowicie chodzi tu o wykreowanie nowej rzeczywistości wokół nas i tego typu rozwiązania pozwalają wczuć się w daną rolę. W takim konkretnym przypadku uczeń jest w stanie zobaczyć operowaną osobę, której organizm będzie reagował na jego decyzje oraz czynności, a do tego nie będzie konieczna obecność prawdziwego człowieka. To prawdziwa rewolucja w obszarze nauk medycznych.

Wirtualna rzeczywistość (VR) opiera się na stworzeniu zupełnie nowego widoku wokół nas, z kolei rozszerzona rzeczywistość (AR) nakłada obraz na świat wokół nas.

AR okazuje się być niezawodnym rozwiązaniem również przy operacjach. 14 kwietnia 2016 roku, Shafi Ahmed przeprowadził jako pierwszy operację, przy której użyto rozszerzoną rzeczywistość. Zabiegowi towarzyszyły kamery rejestrujące obraz w 360 stopniach, na który to nakładano informacje o chorobie i to, jak powinny wyglądać dane organy. Na zapisanym materiale widać było, jak dokładnie lekarz usuwał niechciane komórki. To również może służyć edukacji przyszłych lekarzy.

Telemedycyna to kolejny kierunek rozwoju. Obecnie tym tematem interesują się w zasadzie wszyscy, ponieważ może odmienić świat pod względem szybkości diagnozy i podjęciu właściwych działań. Dodając do takich systemów możliwość prowadzenia wideorozmów i algorytmów uczenia maszynowego otrzymujemy bardzo kompleksowe rozwiązanie. Po wprowadzeniu informacji o nas, naszym stanie zdrowia czy objawach, dana platforma jest w stanie zalecić konkretne działanie i  w przypadku konieczności od razu umówić wizytę u konkretnego specjalisty. Pozwala to przyspieszyć cały proces, zmniejszyć hospitalizację oraz polepszyć jakość usług medycznych w miejscowościach, w których nie ma stosownych placówek.

W całym systemie opieki oraz prewencji ważną rolę zaczynają odgrywać także wearables. Urządzenia ubieralne, takie jak smartwatch czy smartband, potrafią na bieżąco sprawdzać nasz puls, liczyć pokonany dystans czy proponować chwilę ruchu. Mimo że to jedynie sprzęt elektroniczny, to może on dostarczyć ważnych informacji, które są w stanie nawet uratować życie. Prawdziwy przykład: Apple Watch 4, obsługujący EKG, zalecił użytkownikowi, Edowi Dentelowi, udanie się do kardiologa. Lekarz potwierdził niepokojące tętno i potwierdził podejrzenie wskazane przez zegarek. Warto dodać, że jego choroba nie była jeszcze w stadium, które mogłoby powodować widoczne objawy.

Nie sposób tu również zapomnieć o starszych technologiach, które teraz już dla nikogo nie są zaskoczeniem. Przykładowo, teleradiologia pozwala na przesyłanie zdjęć USG w wysokiej jakości, co szczególnie ma zastosowanie w sporcie. Dzięki temu kontuzjowany sportowiec może szybko skontaktować się ze specjalistą, niezależnie od tego, jak daleko od siebie się znajdują.

Tu należy także wspomnieć o możliwości przeprowadzania operacji na odległość. Po raz pierwszą taką teleoperację wykonano w Polsce w klinice w Zabrzu w 2010 roku, a do zabiegu wykorzystano robota Robin Heart. O ile jeszcze technologia nie jest dostosowana do zabiegów, w których liczy się natychmiastowa reakcja, o tyle świetnie sprawdza się w przypadku prostszych. Tu ciekawym przykładem jest opcja przeprowadzenia telezabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego

Piorunujący rozwój biotechnologii

Chwila uwagi należy się również biotechnologii w medycynie. Pod tym konkretnym rodzajem biotechnologii skrywa się wykorzystanie żywych układów do procesów technologicznych, które to znajdują zastosowanie w przemyśle zdrowotnym. Do czego jednak konkretnie się ją stosuje? Obecnie pomaga lekarzom w wielu dziedzinach i jako przykłady warto skupić się tu na przykład na: opracowywaniu nowych szczepionek i leków, wykrywaniu wad genetycznych i rozwojowych, wczesnych diagnozowaniu chorób z wykorzystaniem chipów lub czujników.

W tym miejscu nie sposób zapomnieć o komputerach kwantowych. Znacząco przyspieszają one badania nad nowymi lekami, w przypadku których umożliwiają dokładne badanie wpływu medykamentu na dany organizm. Symulują one każdą z molekuł. W dłuższej perspektywie przyspiesza to rozwój i obniża koszty, dając szansę na wprowadzenie tych leków również do krajów trzeciego świata. Umożliwiają też znacznie skuteczniejsze badanie reakcji dwóch leków na siebie. Niewątpliwie branża medyczna świetnie wykorzystuje komputery kwantowe i jest to sektor, w którym możemy liczyć na najbardziej praktyczne ich wykorzystanie.

Gdzie kończy się moralność w nowoczesnej medycynie?

Największy problem, z jakim może zetknąć się nowoczesna medycyna dotyczy bezpośrednio braku regulacji prawnych. W zasadzie dotyczy to również pozostałych dziedzin, w których wykorzystywane są nowoczesne technologie. Przepisy rzadko kiedy są w stanie nadążyć za innowacjami i to także najczęściej budzi liczne wątpliwości lub zażalenia wobec wszystkich stosowanych odkryć. W przypadku biotechnologii dyskusje głównie dotyczą ewentualnych badań nad narządzami lub embrionami ludzi, co w przypadku niektórych państw, głównie w Azji, przez nikogo nie jest nadzorowane. Czy powinniśmy klonować ludzi? Jak daleko mogą posuwać się badania genetyczne? Niestety w tych obszarach trudno liczyć na wypracowanie konsensusu między różnymi środowiskami o skrajnie odmiennych poglądach.

Zaawansowane badania z zakresu genetyki mogą zapewnić znakomite rezultaty. Nie wiadomo jednak, do czego mogą one doprowadzić czy też jakie skutki przyniosą. Budzi to również liczne niepokoje społeczne, a odpowiedzi na takie pytania dopiero będą powoli się pojawiać. Tu również dochodzimy do tematu wsparcia metody in vitro. Szanse oraz nadzieje są ogromne i będziemy poznawać kolejne sposoby na to, aby zapewnić dłuższe życie bez żadnych problemów zdrowotnych. Niewątpliwie jest tu opcja na zapewnienie bardziej szczęśliwego społeczeństwa.

Przyszłość ludzkości

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na poprawę jakości naszego życia. W przypadku medycyny wspomagają edukację lekarzy, umożliwiają przeprowadzanie większej liczby zabiegów i z wyższą precyzją, szybsze opracowywanie nowych leków czy łatwiejsze przeprowadzanie testów laboratoryjnych. Bez wątpienia w medycynie widać pozytywny wpływ rozwoju. Do tego wszystkiego biotechnologie będą w stanie zrewolucjonizować nasze życie i z całą pewnością przełożą się na dłuższe życie w świetnej kondycji. Dodając do tego ciągle usprawnianą profilaktykę, otrzymujemy bardzo pozytywny obraz. Ciekawe tylko, jak będą wyglądać zaciekłe dyskusje na te tematy na tle prawnym i etycznym. Prawdopodobnie w tym obszarze pojawią się największe przeszkody.

 

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn