fbpx

AI w medycynie – wczesne wykrywania raka skóry

Podczas 24. Światowego Kongresu Dermatologii, który odbył się niedawno w Mediolanie, zaprezentowano technologię opartą na sztucznej inteligencji, służącą szybkiemu i bezbolesnemu wykrywaniu raka skóry nawet na bardzo wczesnym etapie choroby. Na ostatnim spotkaniu z cyklu Future Talks rozmawialiśmy o biznesowym aspekcie AI, z kolei  tematem zbliżającej się dyskusji jest biotechnologia i nowoczesna medycyna. Przykład wykorzystania sztucznej inteligencji do ratowania życia płynnie łączy i obrazuje oba te zagadnienia.

Technologia automatycznego mapowania ciała

Technologia obrazowania medycznego ATBM skanuje ludzkie ciało i alarmuje w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Wyniki takiego badania lekarz otrzymuje w ciągu kilku sekund, co znacznie redukuje potrzebę wykonywania bolesnych biopsji i może niekiedy uratować życie pacjenta. Takie właśnie możliwości oferuje nowy system bodystudio ATBM master zaprezentowany przez firmę FotoFinder Systems.

Nowe rozwiązanie wspiera wczesną diagnozę raka skóry, wykorzystując technologię automatycznego mapowania całego ciała (ATBM) oraz nową metodę Total Body Dermoscopy. Dzięki niej cała powierzchnia skóry jest fotografowana za pomocą wysokiej rozdzielczości aparatu, wyposażonego w lampę błyskową z systemem bezodbiciowym. System umożliwia uzyskanie obrazów klinicznych, które przy pełnym powiększeniu, pozwalają dostrzec mikroskopijną strukturę zmian skórnych. Automatyczna funkcja Bodyscan skanuje zmiany pigmentacyjne i dostarcza informacje uporządkowane według potencjalnego stopnia zagrożenia. Dzięki temu lekarz może szybko przeanalizować tylko wybrane, najbardziej podejrzane plamy przy wykorzystaniu dermatoskopu. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas w procesie wykrywania wszelkich anomalii skórnych i może w skrajnych przypadkach przyczynić się do uratowania życia pacjenta. Takie hybrydowe badanie zmniejsza także stres związany z oczekiwaniem na diagnozę oraz redukuje potrzebę wykonywania często bolesnych biopsji.

Wykrywania znamion niemal niewidocznych dla ludzkich oczu

Wbrew przekonaniu, większość czerniaków nie rozwija się z istniejącego pieprzyka, ale pojawia się jako nowa plama (tzw. „de novo”) na pozornie zdrowej skórze. W większości przypadków choroba zaczyna się od optycznie słabo widocznej zmiany pigmentacyjnej, często o wielkości zaledwie 1 milimetra, które może jednak zawierać już tysiące komórek złośliwych. To właśnie te niezwykle małe zmiany są często pomijane w klasycznym badaniu dermatologicznym. Dzięki wykorzystaniu nowej, specjalistycznej technologii FotoFinder, kartografia całego ciała pozwala szybko zwizualizować wszelkie nowe zmiany skórne pacjenta.

Inną funkcją systemu jest oprogramowanie o nazwie Moleanalyzer pro, które wspiera lekarza w procesie oceny ryzyka analizowanych zmian skórnych, wykorzystując oparty na metodzie głębokiego uczenia algorytm sztucznej inteligencji. Jak wykazały badania kliniczne przeprowadzone przez Instytut Dermatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu, wyniki diagnostyczne uzyskane dzięki zastosowaniu nowego systemu były dokładniejsze niż te, które prezentowali dermatolodzy, biorący udział w eksperymencie. I co ciekawe, rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję potrzebowało jedynie sekundy na wygenerowanie każdego wyniku badania.

Dla pacjentów zastosowanie automatycznego mapowania ciała w połączeniu ze sztuczną inteligencją oznacza o wiele większą skuteczność we wczesnym wykryciu raka skóry. W porównaniu z bardziej intuicyjnym podejściem lekarza, który w diagnozie uwzględnia również historię pacjenta lub jego predyspozycje genetyczne, algorytm jest bardziej obiektywny w swojej analizie – wyjaśnia Kathrin Niemela z FotoFinder. Im większa i bardziej unikatowa baza danych, tym system staje się bardziej skuteczny i szybszy. Należy jednak pamiętać, że sztuczna inteligencja nie zastąpi tej ludzkiej ani też doświadczenia w wykrywaniu raka skóry. W końcu to lekarz stawia diagnozę i decyduje o dalszym przebiegu leczenia.

Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne – III spotkanie z cyklu Future Talks już 28 czerwca!

  •  Czy transhumanizm doprowadzi do powstania gatunku nadludzi i czy w efekcie gatunek ludzki będzie nieśmiertelny?
  • Czy funkcje mózgu również będzie można zastąpić poprzez wszczepione implanty?
  • Czy „ulepszeni“ pracownicy będą cenniejsi niż pracownicy bez ulepszeń?

Na te i inne pytania odpowiemy  podczas dyskusji z ekspertami już 28 czerwca w Hotelu Kossak.

Pełna lista prelegentów dostępna jest tutaj.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja, wyłącznie z firmowych adresów mailowych. Zapraszamy!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn